Rozhovor s kapitánem dorostenců Matějem Cyžem

Dorost Baníku již je v plné přípravě na jarní odvetné boje. Po zahájení zimní přípravy dorosteneckého mužstva, jsme se zeptali na několik otázek kapitána a zároveň nejlepšího střelce svého mužstva Matěje Cyže. Celý rozhovor kapitána si můžete přečíst v následujícím článku.

Matěji, mám na tebe pár otázek. Mohl bys popsat na úvod svojí dosavadní kariéru?

Ano mohl. Jsem ještě mladý hráč, který toho má ve fotbale plno před sebou, ale zatím to vnímám, že stále je co zlepšovat a dávat si vyšší cíle.

Kdo tě k fotbalu přivedl?

K fotbalu jsem měl vždycky tak nějak cestu sám. Ještě na prvním stupni na základní škole jsem si jen tak kopal s kamarády, ale to mi nestačilo a můj cíl byl hrát fotbal, a tak jsem začal právě v Albrechticích.

Dorost se podařilo u nás zpět vrátit po devíti letech už v minulé sezóně. Jak se vlastně seběhlo, že ses zas objevil v Albrechticích?

První dva roky v dorostu jsem bohužel musel být na hostování v jiných klubech, protože v Albrechticích jsem měl málo spoluhráčů a na tým by to nestačilo, proto jsem měl ohromnou radost, když jsem se poprvé dozvěděl, že v Albrechticích je znovu dorost.

Podzimní sezona už před několika týdny skončila, jak bys ji ale zpětně zhodnotil?

Momentálně se nacházíme po podzimu na druhém místě, což zní skvěle, ale měli jsme na podzim dva zápasy, které se nám úplně nepovedly. A to nás stojí i to, že nejsme bohužel na prvním místě.

Který zápas v podzimní části by jsi zpětně označil za nejvydařenější?

Za mě nejvydařenější zapas byl proti Těrlicku. Těrlicku jsme po minulé sezóně měli co vracet, a taky že jsme vrátili parádní výhrou a ještě dokonce v den mých narozenin. Byl to skvělý dárek od celého týmů.

A který naopak za ten nejméně povedený?

Nejméně povedené zápasy byly za mě dva, a to proti Slovanu Havířov a Datyním, ale pro mě byl spíše více nepovedený proti Slovanu Havířov, protože jsme celý zápas vedly, dokonce protihráči byly oslabení jednou červenou kartou, ale i tak jsme v posledních minutách ztráceli a nakonec jsme i prohráli.

Ty už v příští sezóně za dorost nastupovat nebudeš. Čeká tě přesun do mužské kategorie, kde jsi už absolvoval pár tréninků i zápasû. Uvidíme Tě i v příští sezoně v dresu Baníku?

V dresu Baníku mě i v příští sezóně určitě uvidíte, teda pokud by nepřišla nějaká nabídka z Barcelony (úsměv).

Již Vám začala zimní příprava. Pro hodně hráčů je zimní příprava takovéto nutné zlo. Jak ji bereš ty?

Za mě je zimní příprava velmi důležitá, podle toho, jak budou chodit kluci i já, to vše se může odvíjet na vývoji jarní části.

Na konci února odjíždíte, stejně jako minulý rok na kondiční soustředění. Jak se na soustředění těšíš a co bys řekl, k tomu, že máte možnost absolvovat toto soustředění?

Na soustředění se těším jako vždycky. Je to sice náročné, ale taková sranda se spoluhráči a vedením týmů je k nezaplacení.

Máš nějaký největší sportovní zážitek, na který vzpomínáš?

Asi největší zážitek je pro mě můj první turnaj, ještě jak mě trénoval trenér Pavel Grabowski. A já jakožto ofenzivní hráč hrál v obraně. Myslím si, že jenom díky mě jsme nakonec skončili poslední, ale rád na to vzpomínám.

Máš nějaký svůj konkrétní cíl a nějaké fotbalové vzory, které třeba sleduješ v televizi?

Je určitě fajn si dávat cíle a můj letošní cíl je být lepší střelec, než jsem byl v minule sezóně. Co se tyče mého vzoru, tak tím je a vždycky bude Leo Messi.

Jaké jsou podle Tebe tvoje fotbalové přednosti?

Tak podle mého, moji přednosti je hlava a i vůdčí vlastnosti.

A na závěr poslední otázka. Jak se ti líbí zázemí v Albrechticích, jsi tady spokojený?

V Albrechticích je opravdu parádně, máme tu tři hřiště, z toho jedna je umělka, takže můžeme trénovat i v zimě. A co se tyče vedení týmů, tak je to opravdu super, jsem rad, že mi třeba i trenér z mužů dává ty možnosti si za ně zahrát, to mě posouvá dal. Jediné co bych chtěl pro sebe, ale i své spoluhráče, tak abychom měli více možnosti si s dorostem zahrát na hlavním hřišti.

Děkuji Ti za rozhovor a za celou redakci i fanoušky přeji, ať se Ti na jaře daří.

Já děkuji za tuto možnost.