Odpískejte nudu s McDonald‘s Cupem!

Zapoj se do tréninkové výzvy a soutěž o skvělé ceny!

Oblíbený McDonald’s Cup se po loňském výpadku letos vrací v nové podobě. Letošní 22 ½ ročník dostal název Odpískej nudu a přesouvá se do online prostředí. Sportovní aktivity a úkoly s řadou zajímavých odměn včetně setkání s nejlepšími domácími sportovci tentokrát nenabídne jen fotbalistům ze základních škol. Určený je pro všechny malé i větší děti, kterým v současnosti chybí pohyb a společné aktivity. Startuje od dubna a poběží po dobu tří měsíců. Do projektu se zapojila celá řada odborníků, kteří se věnují motivaci dětí po psychické i fyzické stránce.

Pohyb je nejlepší prevence

Současná pandemie s sebou přináší celou řadu omezení, která těžce nesou jak dospělí, tak i děti. Ty ani víc než rok od jejího propuknutí nechodí do škol, nenavštěvují kroužky, nemohou být se svými kamarády a různá omezení pohybu s sebou přináší také nedostatek sportovních aktivit. Kvůli tomu přibývají na váze a trpí nejen jejich pohybový systém, hlavně ale jejich duše.

McDonald’s Cup hraje ve sportovním kalendáři Asociace školních sportovních klubů ČR více než 23 let nezastupitelnou roli. „Turnaj reprezentuje prostředí, kde se setkávají nejen malí sportovci a jejich trenéři či učitelé, ale i jejich rodiče, kamarádi a fanoušci školního sportu vůbec. Tradiční forma turnaje není v současné složité době realizovatelná, ale duch a myšlenka McDonald’s Cup jsou trvalé. Proto ve spolupráci s tradičními partnery představujeme pokračování turnaje formou distančního soutěžení dětí, “ říká Svatava Ságnerová, prezidentka AŠSK ČR, z.s.

Marian Jelínek s týmem doktorů radí

Stránky jsou určené jak malým sportovcům, tak i dospělým. Dětem a rodičům přinesou řadu jednoduchých inspirativních cvičení, která mohou realizovat doma i venku, a to jak sami, tak (pokud to situace dovolí) v menším kolektivu. Dále pak projekt nabídne i plejádu inspirujících videí s názory odborníků, která si za hlavní cíl berou poukázat také na negativní dopady na vývoj dítěte, kterému se pohyb ve zdravé míře nedostává.

[gdlr_video url=“https://youtu.be/tu2NV84zGFU“ ]

Jedním z odborníků je vedle dětského psychologa PhDr. Václava Mertina také mentální kouč a trenér PhDr. Marian Jelínek. „Spotřeba antidepresiv a otylost se u malých dětí zvyšují, což má za následek sníženou fyzickou ale i psychickou odolnost. Abychom tomu mohli čelit, musíme vystoupit ze své komfortní zóny, do zóny učení. V zóně učení můžeme růst, ať už psychicky nebo fyzicky, “ říká Marian Jelínek. „Právě proto je důležité vést děti k aktivnímu pohybu. Projekt Odpískej nudu je skvělou příležitostí, jak se do toho pustit. Nikdy není pozdě, “ dodává Jelínek.

Není to jen dětská duše, která aktuálně strádá. „Děti dlouho sedí u počítačů a tabletů, což zapříčiňuje, že jim ochabují svaly. Svaly prsní, kolem břicha, ale nedostatkem pohybu trpí také jejich krční a bederní páteř. To může vyvolat například bolest hlavy a zad,“ říká MUDr. David Vrbický, fyzioterapeut českého olympijského týmu. „Je opravdu důležité, aby se děti především v nízkém věku hýbaly. Zapojte děti do výzvy, jděte s nimi na procházku, přidejte i běh nebo jízdu na kole. Stejně tak můžete aktivity přesunout domů. Zásadní je dítě nenechat sedět celý den jen u počítače,” doplňuje David Vrbický.