Rozhovor s novým trenérem Baníku Lukášem Hawlaskem před začátkem letní přípravy

Ve dvaačtyřiceti letech povede albrechtický Baník do nové sezóny. V následujícím rozhovoru se nový trenér A mužstva Baníku Lukáš Hawlasek rozpovídal o svém příchodu, o trenérských zkušenostech, o své představě o hře mužstva, nebo o vstupu do nové sezóny. Více se dočtete z následujícího rozhovoru, který určitě stojí za to si přečíst.

Lukáši, v Baníku jsi působil mnoho sezón jako hráč a trenér mládežnických týmů. Teď se z Tebe stává hlavní trenér A mužstva. Jak se ti tato možnost naskytla a co na ni říkáš?

Po 10 letech u mládežnických celků v našem klubu jsem už potřeboval nový impuls. Navíc asi poprvé co jsem u mládeže jako šéftrenér se povedlo zaplnit trenérské obsazení mládežnických celků i bez mé trenérské účasti, takže krom organizačních věcí, které si budu plnit u mládeže i nadále jsem zůstal jak se říká na volné noze. Do toho se vedení klubu rozhodlo pro změnu na trenérském postu u A-týmu a věci se daly do pohybu. Nakonec, i když se přiznám po delším váhání jsem tuto nabídku přijal. Zlákala mě nová zkušenost a chuť zasáhnout i do mužského fotbalu.

Půjde o Tvoji první štaci u mužů v roli hlavního trenéra?

Ano bude to má první zkušenost u mužského týmu. Tím pádem jakmile pro mě skončila sezóna u mládeže tak jsem se ihned začal připravovat na novou trenérskou roli u mužského týmu, protože chci být na start letní přípravy a nové sezóny dobře připraven.

Naše mužstvo je složeno víceméně z mladých hráčů a odchovanců. Je to výhoda?

Hlavně bych řekl, že mužstvo je věkově dobře namixováno, nepůsobí tady pouze mladí hráči,ale také hráči ve středním fotbalovém věku a také starší, zkušenější borci. A co se týče odchovanců, tak z toho by měl radost každý, že se začínají prosazovat kluci z vlastní líhně. Svědčí to o výborné práci našich mládežnických trenérů. Hodně mladých a talentovaných kluků nám ještě zůstává v dorostu a budou postupně také zapojováni do mužské kategorie.

Samozřejmě bude záležet na složení mužstva, ale když bys měl nastínit, jakou máš představu o hře, jak by vypadala?

S tím složením kádru co máme, plus také s těmi co přijdou na zkoušku (a doufám, že se stanou součástí týmu), bych si troufnul tvrdit, že budeme mít natolik kvalitní kádr, abychom hráli pestrý kombinační fotbal jak středem hřiště, tak také po stranách, na což máme také dost rychlostních typů. Určitě mám rád sebevědomé hráče co se nebojí přejít jeden na jednoho, co dokáží hře dát myšlenku, něco navíc. Co nemám rád je alibismus a zbavování se zodpovědnosti na hřišti. Podle toho co jsem měl možnost vidět, musíme zapracovat na fyzické kondici a s tím je spojen také pohyb na hřišti, tam vidím nedostatky. Dalším důležitým aspektem je sebevědomí, a když jsem shlédnul, pár natočených zápasů, tak ho tam je strašně málo. 

Když se mění trenéři, nastává období vzájemného poznávání. Ty se s většinou hráčů poznávat asi nemusíš, dle mého, většinu jich znáš. Bude z tohoto pohledu letní příprava jednodušší?

Ano naše kluky znám, stejně tak pár kluků co přišli do týmu v minulé sezóně, ale je tam stále dost kluků co neznám, jak lidsky, tak také po herní stránce. Věřím, že i tak vytvoříme skvělou partu, která táhne za jeden provaz. To ostatně vždycky náš tým zdobilo. A je to pro mě hodně důležité.

Poslední sezóna, hlavně na jaře naše mužstvo, lidově řečeno, tlačila v posledních letech bota nejvíce v ofenzivě. Víš, jaký recept by mohl fungovat na zlepšení?

V Albrechticích se vždy hrávaly ofenzivní zápasy, častokrát v zápasech padalo 5 – 6 branek a strašně dobře se na to koukalo i mě osobně. Teď to bylo trošku jiné. A teď páni gólmani prominou, ale já vždy raději vyhraju 4:2 než 1:0. A recept? Máme dost šikovných kluků na to, abychom se do zakončení dostávali kombinačně. Byl bych moc rád, kdybychom se takhle prezentovali a věřím, že to přinese i branky. Vždyť kluci jako Marcin Žyla a David Cileček, kteří tvoří povětšinou střed hřiště to mají v sobě a je škoda je nevyužívat. A tohle ti kluci potřebují, být často s míčem, proto budu rád, když je budeme využívat a ne přehrávat dlouhými míči. V nové sezóně k nám přibude další střední záložník, od kterého si slibuji velký přínos a tím je Libor Stebel. Do toho mix dravého, rychlého mládí po stranách a může to být hodně zajímavé, když nám vše sedne. Ale to nám ukáže až samotná sezóna. Navíc ono nebyl úplně největší problém jen v ofenzivě. Když jsem se probíral výsledky z minulé sezóny, tak tam je jeden velký strašák. V jarní části jsme obdrželi 50% gólů (13 z 26) v závěrečných 30 minutách zápasů, což vypovídá za vše. Kluci si musí také sami sáhnout do svědomí, jestli to panu Procházkovi usnadnili či nikoliv svojí tréninkovou účastí, a s tím související fyzickou kondicí. Věřím, že všichni společně uděláme vše proto, aby se do Albrechtického fotbalu vrátil ofenzivní fotbal a fanoušci odcházeli spokojení.

Letní příprava bude poměrně krátká, před prvním soutěžním zápasem budete mít k dispozici ani necelý měsíc. Jak bude vypadat letní příprava pod Tvým vedením?

Určitě se zaměříme na fyzickou kondici, kombinaci a celkovou souhru. Kluci se ode mě nedočkají nějakých výběhů po Albrechticích, ale budeme se snažit vést tréninky ve vysoké intenzitě, jak s míčem tak bez něj. A co se týče přátelských zápasů, tak budou čtyři, všechny na domácí půdě. V prvních 2 – 3 budeme hledat ideální složení kádru v tom posledním už budeme hledat hlavně základní sestavu na první mistrovské utkání. V letní přípravě i v sezóně budeme trénovat dvakrát týdně, nemám rád tréninky, kdy se Vám počet lidí rozdrobí do třech dnů a pak trénujete v osmi lidech. 

Jaké reakce máš na své jmenování v pozici hlavního trenéra Baníku?

Když budu upřímný, tak jsem se zatím nesetkal s negativními reakcemi a zažívám jen ty pozitivní reakce, což je moc hezké, ale zároveň velice zavazující. Bude záležet jak na mě, tak na celém realizačním týmu a hlavně hráčích jestli to vydrží, nebo se to obrátí na druhou stranu. I takový je fotbal a člověk se i na tyhle věci musí připravit. Nejsem typ člověka, kterému nevadí, že se třeba nedaří tak jak bych si představoval. Vadí a moc a i tohle mě žene kupředu a kope do zadku, abych vše dělal naplno. Moc si vážím podpory a pozitivních reakcí od lidí a také samotných hráčů, moc děkuji a udělám vše proto, abychom nezklamali a dělali lidem radost, jak z výsledků, tak z předváděné hry.

Už víme, že v prvním soutěžním utkání jedeme na půdu silné Tiché a pak přivítáme doma dva nováčky Palkovice a Lískovec. Hodně těžký úvod?

Ono se na to strašně těžko odpovídá, hlavně na začátku sezóny. Každý tým se nějakým způsobem trošku promění a je pro všechny tak trochu nečitelný. Zvlášť u zápasů s nováčky, které nás čekají ve 2 a 3 kole, to je těžké říct. Každý rok vystřelí v těch nižších soutěžích 1 až 2 týmy, které jedou celou sezónu skoro bez ztráty, třeba to bude někdo z nich, s kterými začínáme, ale to si opravdu netroufnu soudit. A hlavně, my se musíme zaměřit sami na sebe, postupně odstraňovat nedostatky a zároveň ještě pozvednout to co je pozitivní na vyšší level.

Jaké si dáváš cíle do nové sezóny po Tvém příchodu?

Jednoduché, zatraktivnit hru, pohybovat se v horní polovině tabulky, vrátit lidem góly do zápasů a zaujmout kluky v tréninku tak, aby jsme se scházeli v dostatečném počtu a měli z toho dobrý pocit a radost. Pak věřím, že se dostaví i ty první tři body z téhle odpovědi. 

Na závěr tradičně tři otázky. Jak se ti líbí naše internetové stránky a jak často je navštěvuješ?

Určitě mám přehled, samozřejmě sleduji jak webové stránky, tak ty facebookové a jsem rád, že se takhle náš klub prezentuje a je vidět. V dnešní době je to důležité. Třeba i teď se mi líbí, že se vytváří různé statistiky z minulé sezóny a i když máme tzv. okurkovou sezónu, tak lidé si mají pořád co číst a dozví se nějaké novinky. A jsou tak stále spjati s klubem i v době přestávky. Takže klobouk dolů před prací Marka Chmiela.

Co říkáš na zázemí v Albrechticích, jak se ti líbí?

Zázemí je opravdu na vysoké úrovni, asi všechny uchvátí stav dvou travnatých ploch, ty jsou opravdu perfektní a myslím, že pro naše fotbalisty to je moc důležité a příjemné. Ať už ty velké, tak ty malé. Zrekonstruovaná budova už také působí velice příjemně. V zimě máme také kde trénovat, protože máme umělou trávu s osvětlením. Někdy slýchávám, že už je sice zastaralý povrch, ale já jsem za to šťastný, že máme kde v zimě trénovat a nemusíme se nikde trmácet. Je třeba si vážit toho co máme, protože na to jakou soutěž hrajeme, máme opravdu luxusní podmínky. Jediné co mi asi v areálu chybí je novější interiér kabin, ale nejde vše najednou a věřím, že se také jednou dočkáme. Tímto je třeba poděkovat všem správcům, za výbornou údržbu. Ať už jsou to ti přes travnaté plochy, tak také ti co se starají o areál jako takový.

Nějaký vzkaz fanouškům na závěr tohoto rozhovoru? 

Věříme, že nás budete podporovat minimálně stejně intenzivně jako v minulých sezónách. Věřím, že kolem naší střídačky bude i v této sezóně pořádně rušno. Určitě se o to postará pan Jonszta se svým fanklubem a už se na to moc těším. Hlavně bych chtěl požádat o trpělivost, chceme něco změnit a může to jít hned, ale také to může trvat. Uděláme vše proto, abychom Vám všem dělali radost a těšíme se na setkání v nové sezóně.

Děkuji za rozhovor a za celou redakci i fanoušky přeji, ať se ti v roli trenéra Baníku daří. 

Já také moc děkuji a než se vrátíme na fotbalové trávníky chci všem popřát krásnou dovolenou.